neděle 8. dubna 2018

Na Okoř je cesta... a nejedna

Zřícenina hradu Okoř

Známá všem díky stejnojmené lidové písničce se stala dnešním tipem na výlet. Známější cestu od Prahy protentokrát vynechám, je dosti plná turistů a děti nebaví tolik, jako cesta z Podlešína, z malé středočeské obce nedaleko města Slaný. A proč zrovna odtud? to si povíme dále.

Cyklohráček

Náš tip na výlet je postaven tak, aby jej zvládl každý dospělý a i většina malých dětí a děti milují cyklohráček, který odjíždí ze zastávky Praha hlavní nádraží v sobotu, neděli a státem uznaným svátkem. Více o cyklohráčku můžete najít na oficiálním webu českých drah  www.cd.cz.
Cyklohráčkem se dostaneme pohodlně z Prahy až do obce Podlešín, kde začne naše putování na zříceninu hradu Okoř.

Po vystoupení z vlaku se připravme na 13,5km dlouhou trasu a nějaký ty kilásky navíc pokud někde zabloudíme :). Půjdeme cestou necestou proto zvažme jak se obujeme, pevná obuv bude jistě vhodnější, ale v trekových sandálích to v letních teplých dnech taky půjde.


Podlešín

Dominantou podlešína je železniční viadukt na trati Podlešín - Slaný a pískovcová sklaní jehla. Tyto nejvýznamnější dominanty jsou mimo přímou trasu na zříceninu hradu Okoř, ale kdo si zatouží spestřit výlet, jistě si čas a sílu  na pár kroků navíc najde. My však od náraží vyrazíme k Dubu v Podlešíně od kterého nám již navazuje cesta do nedalekých Želenic.

Želenice

Cesta by nám měla zabrat zhruba 1,5km po nezpevněné cestě. Odměnou nám bude malebná obec a její dominanta Kostel sv. Jakuba Většího se zachovalou dřevěnou zvonicí.

Dále se přesuneme po asfaltce na nezpevněnou cestu, která nás povede až do osady Holousy, po chvilce kráčení cestou necestou dojdeme až do Brodce a téměř polovina cesty je za námi (5,3km) :)
Dále nás kroky povedou kolem Brodského mlýna a nedaleko za mlýnem nás čeká napojení na žlutou turistickou trasu kterou dojdeme do nedalekých Dřetovic.

Dřetovice

Po příchodu do Dřetovic míjíme kapličku Panny Marie. Za zajímavost stojí zmínit Kostel sv. Václava, který není zcela na trase dále na Okoř, ale stejně jako jinde, kdo si jej bude chtít prohlédnout, čas a kroky navíc najde. Z Dřetovic pokračujeme dále po žluté turistické trase až do obce Libochovičky. Mezi Dřetovicemi a Libochovičkami na nás čeká místo označené Vyhlídka na České středohoří

Libochovičky

V této obci musíme více sledovat turistické značení, ze žluté se naše trasa mění na modrou, která jde kousek souběžně se zelenou turistickou trasou. Libochovičky jsou poslední obec před naším cílem výletu. Po modré dojdeme až do obce Okoř.

Okoř

Konečně jsme skoro v cíli, z modré před mostem změníme turistické značení na červené (a určitě nám pomohou i jiné cedule lákající na místní dominantu) a po 13,5km jsme v cíli. 

Co dál? Ušli jsme kus cesty, prohlídli si zříceninu hradu Okoř a teď? Teď se vydáme z Okoře po modré do nedalekých Noutonic odkud lze jet zpět do Prahy / do Slaného opět Cyklohráčkem. Celý výlet od vlaku na vlak si vyšlápneme 16km, ale ono to bude víc díky zajímavým místům a procházce po Okoři.

Žádné komentáře:

Okomentovat