středa 6. července 2016

Přimda

Je to již pár měsíců co jsme psali o plánech odlovit kešky v malebném městečku Přimda, které se nachází v západních Čechách. Přimda je obklopena chráněnou krajinou oblastí Český les a jako dominanta nad městem se tyčí kopec se zříceninou. Tento víkend byl původně lehce pracovní, ale ta práce se zásahem vyšší moci a nepředvídatelných událostí stala součástí celého pobytu. Teď ale hezky postupně...
Sobotní ráno se zdálo být krásné. Rychlý nákup, rychlý oběd a hurá jedeme na Přimdu. Pár ní předem je připravená navigace na kešky, které jsou cestou a které máme v plánu ulovit v rámci pobytu. Šineme si to po dálnici, v mobilu koukáme zda se náhodou mimo plán neobjeví keška v dojezdové vzdálenosti od dálnice když v tom se na čelním skle objevil úkaz nevídaný... vlastně i nečekaný a vskutku nechtěný... 1 kapka vody!!! Kdo to zná tak ví, že kde je jedna kapka, tam bude druhá, třetí čtvrtá a potom jsme jeli v prudkém lijáku až na místo. Chvilkami to vypadalo, že se počasí umoudří a my si odlovíme kešky kousek od Svaté Kateřiny, jenže to nakonec bylo jen lokální a dále pršelo a pršelo. Konečně dovolená u vody :D.V největším lijáku jsme se přesunuli z auta do místa, kde jsme byli ubytovaní a protože počasí bylo absolutně nepřívětivé, místo plánovaného relaxu se vrchní pracant pustil do své práce a druhá část (Marcelka a děti) se přesunula do místního bazénu, který nejednoho Pražáka uzemní cenou služeb!!! Rodinné vstupné za 120 Kč za hodinu, ač podezřelá cena, tak naprosto skutečná a bazén dostatečný na vyblbnutí i na zaplavání, relax ve vířivce a skluzavky pro děti. Prostě pohoda. Zatím co si jedna část výletníků válí šunky v bazénu, na druhém konci Přimdy se maká a pracuje a pracuje.

Večer malé přátelské posezení, které se zásahem vyšší moci zvrhlo v menší popíjení a perfektně pohodový večer s přáteli. Ráno jsme se tvářili jak u zdi nářků a práce nebo zábava? Kdepak nejlepší zábava byla peřina přes hlavu! Poledne se již lepšilo a odpoledne kolem 15 hodiny bylo ideální na tom, pokračovat kde se předchozí den skončilo. Kája se vrhl do svých kilometrů kabelů, Marcelka s dětmi vyrazila do městečka ulovit nějakou tu jednu kešku. Večer se již jednalo z rozvahou a zatím co Kája i Marcelka se spokojil s drobným posezením tak ostatní to vzali z gruntu a tím se další den posunula práce opět na někdy odpoledne...

Dětem se pondělí líbilo, bazén, procházka po Přimdě i na kopec ke zřícenině.


 Návštěva kozí farmy

 Den plný zábavy na jedná straně a práce na straně druhé. Aby se společné chvilky někde setkali, dali jsme si výbornou večeři v místním hotelu V Podhradí. Příjemná obsluha, výborné jídlo a lahodné pivo. Další příjemné chvilky posezení s přáteli i rodinkou. Po večeři se Kája rozhodl, že ulovíme kešky na kopci... Všechny... Baterky, čelovky lahev vody a hurá na kopec... velké oči, ale nakonec první keška podlehla a do logbooku přistálo naše razítko.

Hurá na další zaznělo, ale tento názor byl ukamenován tíhou začínající noci...


Úterý se již neslo v duchu původních plánů. Ráno vstát vzbudit děti :D ano normálně jsme rádi, když spí co nejdéle, ale v tento den jsme je vzbudili kolem 8 hodiny a před snídaní jsme se šli projít do okolí Přimdy (pro kešku jak jinak) až ke kapličce Panny Marie.


Není nic příjemnějšího než hned po ráno vyrazit do přírody a pročistit si hlavu poslechem ptáčků, zvuků lesa a tím všudepřítomným klidem. Trasa ke kešce a zpět si vyloudila z našich nohou 2,5 km a nakopla nás energií na celý den. Přebytek energie  není nikdy dobrý a tento den se projevil na všech stranách. V zápalu spěchu se nedařilo práci (která již měla být od neděle dokončená) dokončit a pořád se objevovaly komplikace, které se musely akutně řešit. Rodinka naopak netrpělivě chodila kolem ubytování a čekala na okamžik, kdy vyrazíme na kopec. Chvilku po obědě se opravdu povedlo a cíl pracovní části víkendu se podařilo splnit. A ten druhý cestovatelský cíl? Co všechna ta místa, kešky, zážitky? No ty se dohnaly v zápětí. Odlov ten den druhé kešky lze označit za labužnický adrenalinový zážitek. Jak jinak nazvat sestup ke **** terénu u kešky v totálně ošoupaných trekových botách?

Jasně dá se to nazvat stupiditou, ale vyloženě jsme neriskoval, jen ta cesta byla technicky náročnější :D . Po prohlídce zříceniny hradu Přimda jsme dětem koupili od prodejců pohledy. K našemu údivu pohled koupený na místě za 5 Kč kus, no neberte to. Od zříceniny jsme se vydali dále po stezce k vyhlídce. Cestou k vyhlídce se povedlo odlovit rafinovanou kešku ještě kolektivně,
ale k poslednímu cíli to už taková zábava nebyla jediný odvážlivec s totálně ošoupanými botami vyrazil po hřebenu až ke kešce. Mimo kešky jako odměna parádní výhled do krajiny, který Vám tady nebudeme ukazovat, ale doporučujeme jít dál ještě za "Prapor orientačního běhu". Možná se to nezdá jako rozumný nápad, ale stojí to za to! Při běžné obezřetnosti nehrozí žádné nebezpečí.

Od vyhlídky rychle zpět k rodince, s rodinkou cestou necestou až k autu a protože čas se nám nestavěl zády, přišla na řadu další keška na protilehlé části městečka Přimda. Tentokrát u meteorologické stanice. Jedná se o další pohodovou procházku přírodou a současně po pohodlné asfaltce. Kdo se vydá lovit kešku, musí počítat s tím, že opustit cestu chce správné načasování a nebo kvalitní křovinořez. My se vydali tou tišší cestou :D. Plni obav jsme hledali další krabičku, další kešku.. Poslední nález v květnu, informace o nenalezení v červnu a co my v červenci? Ano bylo to hodně náročné, ale nakonec Macelka vytahuje krabičku z úkrytu a my logujeme další nález.

Rád bych napsal, že díky přízni času jsme se vydali na další nález, ale bohužel! Pokus o odlov kešky v rašeliništi se nezdařil, normálně jsme nenašli vhodnou cestu a po dlouhých minutách a obcházení travin jsme pokus vzdali.

 Kdo někdy viděl hladového psa čichat jídlo, pochopí jak jsme mohli vypadat při hledání cesty :D Tam, zpátky, tam zpátky a pořád dokola. Nevadí sice jsme se nedostali ke kešce, ale viděli jsme hezký rybníček, a přidali nějaké ty šrámy na nohy. Hurá na další tohle nás nemůže rozhodit.

Újezd pod Přimdou. Malebná vesnička kde nás překvapilo hned mnoho věcí... Místní vodní nádrž, podívaná na loutkové divadlo poháněné vodním tokem.
 Malebná kaplička a jako bonus od ledna nezvěstná keška. Číst logy ostatních až na místě (v červenci) dokáže zvednout krevní tlak a ne o málo :D. Tímto pokusem jsme ostatní kešky, které připadaly v úvahu hodily za hlavu a po poslední zastávce u výběhu s býky


 (na konci Újezdu pod Přimdou) jsme pelášili zpět do Prahy.

Prodloužený víkend byl perfektní, sice nevyšel podle našich představ, ale kdo by se spokojil s tím co si nalajnuje doma u stolu?  My rozhodně ne! Až se vydáte lovit kešky do městečka Přimda, vzpomeňte si na nás, třeba také uděláte změny v plánech na které budete dlouho s radostí vzpomínat.


Kokršpanělovi

Jo a večeře v Praze?  Restauraci Maják na pražských Stodůlkách lze jen doporučit

Žádné komentáře:

Okomentovat