čtvrtek 24. září 2015

Radost o vánocích

Čas neúprosně letí a tak jako nedávno bylo jaro které přešlo v léto a nyní se překulilo v klidný podzim, tak se nám rok posune brzy do zimy a sní přijdou i svátky vánoční.

Téměř  každý z nás má po svém boku někoho s kým může sdílet radost ze svátků vánočních, ale například děti z dětských domovů, bezdomovci, zvířátka v útulcích a jiní tu možnost nemají. V čase vánočním se objevují nadace, které se snaží všem pomoci, ale jde pomoci všem?


Všichni to známe velmi dobře a vánoce dokáží provětrat nejen peněženku, ale i zůstatkový stav na účtu a v krajním, ne zcela pochopitelným případě, zanechají podepsané úvěrové smlouvy.

O tom, jak naložit s finanční gramotností v tomto období bych se nerad rozepisoval a každý ať jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Štědrý den je ve znamení radování, rodinné pohody, a dárků. My protože máme to štěstí a tvoříme úplnou rodinu se na vánoce vždy moc těšíme a těšíme se jaké dárečky donese Ježíšek pod náš stromeček. Stejně tak jsme si vědomi, že takové štěstí jako my nemá každý a je tisíce dětí, které Vánoční svátky tráví v dětských domovech a nebylo jistě vůlí žádného dítěte být tam kde je. Jak jsem již z kraje uvedl, těch možností, komu zpříjemnit vánoce je vždy mnoho. Zvířátka, bezdomovci, děti v Africe děti v dětských domovech, lidé v tísni. Stačí si vybrat a najít nejvhodnější nadaci, která pomoc zprostředkuje. My si vybrali cestu udělat radost nějakému svišti (dítěti), který je v dětském domově, který je ve věku našich svišťů (dětí) a který projevil snahu vyjádřit své přání tak, že je touha po dárku upřímná. Sdružení VESPOJENI o.s. přichází s akcí STAŇTE SE JEŽÍŠKEM DĚTEM Z DD, které nás oslovilo svojí myšlenkou a bude nám potěšením stát se i letos Ježíškem některému děcku z dětského domova.

Jak to funguje?

Děti z dětských domovů prezentují své vánoční přání formou kresby a z té široké škály si stačí vybrat komu bude potěšením udělat Vánoční svátky veselejší. Na vybraný dárek je potřeba reagovat emailem a sdružení vybraný dárek označí jako "předaný Ježíškovi", tím nedojde ke obdarování jednoho sviště Vícekrát stejným dárkem.


Často se setkáváme s dotazy, proč. Proč raději nekoupíme víc našim svišťům. Také se objevuje dotaz "co z toho máte". Dospělí se vlastně pořád ptají na nepodstatné a jen těžko chápou co je pro děti opravdu důležité. 
Tento blog sledují i zahraniční čtenáři a ti mi jistě potvrdí, že charita a pomoc je základ zdravé společnosti. My darujeme jako rodina, my učíme naše děti velkorysosti k těm, kteří nemají to štěstí jako my. Setkal jsem se i s názory, že vlastně můžeme začít obdarovávat i běžence ze Sýrie. A já s tím souhlasím, protože naše dary jsou pro děti a děti naštěstí nemohou za to, že existuje něco jako Křesťanství, Islám a lidská nenávist a války! Že je něco jako politika a manipulace médií! Jsou to stále děti. 
Bude nám potěšením obdarovat každé dítě, které si zaslouží zpříjemnit osud, který nemůže ovlivnit. Proč řešit zda je dít bílé, romské, přistěhovalecké? Děti mají mít klidné dětství a věříme, že jak se společnost zachová k těmto dětem, tak se tyto děti jednou zachovají ke společnosti.

Najděte si také pár minut na zamyšlenou, pár minut, chvilka času. Není krásné udělat radost někomu jen tak? Někomu, koho sice neznáme, ale to přece není důvod neudělat radost. 

Projekt Staňte se Ježíškem dětem z DD 2015 je letos teprve na svém začátku a proto není ještě možnost vybírat si ze všech DD, kterých bývá zhruba 55. My volíme DD ve Volyni, protože je nejblíže rodné hroudě Kokříka :)


PS: Proč vlastně děti z DD a ne třeba útulek v Pražské Tróji? Protože dítě vnímá, že jsou vánoce, a že jinde to je jinak. My věříme, že pokud společnost ukáže těmto dětem, že o ně stojíme, odmění se nám kladně až budou dětský domov opouštět, protože nebudou mít proti společnosti předsudky.

Žádné komentáře:

Okomentovat