čtvrtek 13. srpna 2015

Lužná u Rakovníka a Petrohradsko

Naše toulky nás tentokrát zavedly na 2 zajímavá místa. Prvním z nich je Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a druhým je okolí vesničky Petrohrad. Muzeum jistě pochopí každý, ale co v Petrohradu? Například navštívit přírodní památku Háj Petra Bezruče kde najdete...


... nevídaného stáří 900 let starý dub s úctyhodným obvodem 903 cm, který stojí za podívanou.

Kdyby ten strom vypravovat uměl
jistě dlouho hovořil by k nám
a na paměť vzpoury nevolníků
je selským dubem nazýván.


Nedaleko selského dubu leží zřícenina hradu Petršpurk a co je dále k vidění, to Vám přineseme dále ve vyprávění z naší cesty za mašinkami, dvaadvaceti keškami a klidnou procházkou.

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka


Železniční muzeum jsme navštívili podruhé. Tentokrát ve všední den a mimo jakékoliv akce Českých Drah. Výhoda? Značná pohoda, nikde nikdo, na všechno času dost a co fotka to vlak bez zástupu návštěvníků. Jednoduše shrnuto povedená akce. A nyní trochu po pořádku.

Parkování je zajištěno bezplatně před muzeem, není moc velké, ale den jako dnešní určitě nebyl ve znamení kolapsu. Od parkoviště stačí udělat jen pár kroků, ujít zhruba 100m a přichází na řadu možnost vyměnit peníze za vstup do prostor muzea. Vstupné pro rodinu 2+2 za 200Kč, samostatný dospělý 80Kč a děti do 6ti let nebo pejsek bez poplatku. Možná jsme měli štěstí, ale pokladní počínaje a všemožným perzonálem konče jsme nepotkali nikoho, kdo by byl nevrlý, neochotný a nebo jinak kazící dobrou náladu. Dlouhé řádky textů bych tady mohl psát o exponátech, ale na ty se jistě podívá každý sám až do muzea zavítá. Já místo řádků textů navnadím oko čtenářovo fotografiemi, které naznačí co jsme mohli vidětExponáty byly opatřené popisy, které mimo jiné informovaly zda daný exponát je provozuschopný nebo již nikoliv. Mimo velkých mašin a vagonků jsme viděli i modelové kolejiště a měli jsme i velké štěstí na ochotné pracovníky, kteří nám obecně popsaly jak se renovují tyto staré kousky. Bylo vidět, že pracovat v muzeu pracovníky baví.

Od prohlídky neočekávejte dlouhé hodiny, protože se při rozumném tempu protáhne ke 3 hodinám, ale reálnější jsou 2 hodiny. Pro nás po návštěvě muzea přišly na řadu úlovky v podobě dvou tématických kešek.

Z Lužné u Rakovníka jsme se přesunuli do Krušovic, které jsou známé pivovarem. Pro nás se ovšem mimo jedné nudné kešky stala cílem místní základní škola. Budova, která prošla rekonstrukcí a fasáda objektu nese různá zajímavá psaní. My odlovili i druhou kešku po získání indícií z fasády školy a vyrazili jsem dál do Petrohradu. Zastávka pro kešku ve vesničce Nesuchyně a dál už bez zastávky do cíle

Petrohrad

Plánovaná trasa: MAPY.CZ (9,3 km )
Prošlá trasa: 2,5 km

První naše zastávka byla hned na okraji Petrohradu u budovy bývalého pivovaru. Dnes již mimo historických záznamů nikdo nepozná, že se jedná o bývalý pivovar, protože po uzavření byl vystěhován a technologie předána okolním pivovarům. Je velká škoda, že takto nádherné stavby chátrají a místo jejich záchrany se staví kovové hangáry s dostatkem sádrokartonů.

Prohlídka bývalého pivovaru byla rychlá a my se vydali na druhý kraj Petrohradu k parkovišti u přírodní památky Háj Petra Bezruče. První cíl naší cesty byl památný strom zvaný Selský dub pamatující dobu rytířů a králů, pamatující radosti i utrpení, která se u něj odehrála za staletí.

Devět set let zde stojí a mít hlas, jistě by to bylo zajímavé vyprávění. Sedět na přilehlé lavičce jsme mohli jak dlouho by se nám líbilo, ale my chtěli vidět zříceninu hradu Petršpurk. Od selského dubu, jsme se vydali po úhledných cestičkách za červenou turistickou značkou a netrvalo dlouho, kdy rovinku vystřídalo stoupání, které vydrželo až na samý vrchol. Ne že by to byl nějaký nepřekonatelný problém, ale 35° C tomu stoupání dodalo zcela jiný rozměr. Odměnou za kroky vzhůru nám byl výhled do celého okolí, posezení v altánku a zřícenina hradu s velmi zachovalou kapličkou.

Naše plány byly veliké, ale při posezení v altánku na kopci jsme se shodli, že tato lokalita si zaslouží ještě jednu návštěvu v době, kdy teplota klesne někam k 25° C. Z původně plánovaných 9,3km se nachodilo zhruba 2,5 km. Dobrovolná změna plánu pro velké vedro bez dobrého pocitu ze zážitku.

Na návrat do těchto míst se těšíme, klidná lokalita, udržované cestičky a kvalitní turistické značení. Pro kačery jsou zde kešky ze kterých některé tvoří naučnou sérii k celé oblasti, jiné se věnují jen ryze památnému stromu, zřícenině hradu a nebo bývalému pivovaru.

Kokršpanělovi

PS Omlouvám se za zrnitost v některých fotkách, ISO 3200 jsem na foťáku přehlédl

Žádné komentáře:

Okomentovat