sobota 8. srpna 2015

Keškování

Často píši o výletech s cílem hledat kešky. Obecně si myslím, že se jedná o velmi známou záležitost, ale pro jistotu se pokusím vysvětlit i pro Vás, kteří jste se s tímto nikdy nesetkali.
Geocaching vznikl, jako nemálo věciček, ve Spojených státech Amerických bezprostředně po nařízení tehdejšího prezidenta Clintona k odstranění umělé odchylky v systému GPS. Zvýšená přesnost GPS z desítek až stovek metrů na metry přinesla nové možnosti.

Co je geocaching

Komunitou ukryté schránky na zajímavých místech. Cílem kešky je přivést hledače na místo, kterým chce její autor hledače zaujmout. Geocaching balancuje na hranici sportu a turistiky, současně to je něco pro technické nadšence, kteří si rádi hrají. V dnešní době má kde kdo chytrý telefon a ten mívá už jako standard GPS přijímač, který je nezbytnou součástí pro pohodlné hledání. Proč píši o pohodlném hledání? Protože dřív se na mapě hledaly záchytné body a krokovalo se, odhadovalo se, protože GPS byla v dražších PDA, turistické navigace pro seznámení se hrou značně nedostupné. Doba pokročila, možnosti jsou lepší a dostupnější.

Jak začít

Prní krok jak se stát kačerem je říct si, zda chci někde lítat, hledat a přitom být nenápadný, ostražitý a ohleduplný ke kešce, aby jí nenašel nikdo jiný než jiný kačer. Kdo se s tímto nechce ztotožnit, neměl by se do toho pouštět, protože zkazí radost mnohým dalším, kteří naopak tu radost z hledání mají. Já předpokládám, že nikdo nemá cílený zájem škodit a proto doporučuji hned krok druhý, kterým je registrace na serveru www.geocaching.com (lze nastavit i český jazyk pro stránky :) ) a krok třetí stejně důležitý je vybavit mobilní telefon potřebnou aplikací (mobilní aplikace rozeberu dále). Určitě nekupujte ruční turistickou navigaci, dokud si nebudete jistí tím, že jí opravdu využijete.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace jsou různé a liší se i podle platformy. Originální aplikace od Geoceching.com patří mezi placené, ale dá se říct, že vždy funkční. Pro majitele platformy Android lze doporučit bez výhrad c: geo . Jednoduché, stále aktualizované, bez reklam a shrnu li jedním slovem: FUNKČNÍ. Aplikací je mnoho a kdo chce laborovat, nebo má jiný systém než android tak hledání růže přináší. Zde se vrátím k základní myšlence, kdo se nechce obtěžovat s hledáním programu pro svůj mobilní telefon, jak potom chce hledat kešky? GPS je s přesností na metry, ale to může být velmi záludné a některé kešky jsou unikátně malé a jiné jsou ještě menší

Tím nechci nikoho vylekat, protože jsou kešky krásné

Jiné naopak velké :)


Běžná keška je většinou petka před nafouknutím do tvaru lahve a nebo krabička lock lock na svačinu. To co hledáte tedy může a nemusí být zajímavé, ale místo kam přijdete by to mělo vynahradit a také by mělo být tím, proč tam jdete.

Jak hledat a plánovat

Na hledání máme každý svojí metodu. Já preferuji důkladnou přípravu doma, kde si naplánuji odkud kam se půjde, jak je cesta schůdná, co cestou uvidíme. Určitě je dobré podívat se co o nálezu píší ostatní, protože některé kešky jsou uložené dosti nešťastně.
Další možností je přijet do lokality, zapnout mobil s GPS a jít po nejbližších keškách. Praktikuji, když jedu někam nečekaně a najde se chvilka času. Zde si dovolím důležitý upozornění: s turistickou navigací toto nelze! Co si do navigace nenahrajeme to tam nemáme.

Kešky

Kešky se dají rozdělit do mnoha kategorií. Základní rozdělení je na obtížnost pro hledání / rozluštění a úroveň terénu, který je zapotřebí zdolat. První vem čert, ale na druhé si dávejte pozor, lézt po skalách, šplhat do korun stromů, dobývat kanalizační potrubí není pro každého! Vezměte si z kešky tolik, kolik tomu můžete dát. Jsou kešky, které třeba dlouhá léta neulovíte, ale neohrozíte sebe na životě.
To podstatné je uvedeno a teď můžeme kouknout na to zábavnější
  • Tradiční cache: jedny souřadnice, jedno místo, jedna keška
  • Multi cache: Autor kešky se nás snaží provést nějakou trasou, přes více míst. Souřadnice k cíli se luští postupně a nelze vynechat jednotlivé části
  • Mystery cache - Různé záludnosti, které si autor vymyslí. Z naší zkušenosti například nalezení několika tradičních a posbíráním indícií dojde k vyluštění mysterky
  • Earth cache: Nehledá se žádná schránka, podmínka uznání logu je například informace z informačních tabulí. Zpravidla odpověď na otázku, na kterou na internetu odpověď nenajdete. Běžná je i fotka GPS s daným přírodním úkazem..
  • Letterbox (nevím nelovíme :) )
  • Virtual cache: Dnes již pouze dříve založené kešky, nově nelze zakládat. Většinou se jedná o kešky kde podmínkou uznání nálezu je fotka z web kamery .
  • Eventy a Megaeventy - srazíky, piva... párty kačerů
  • Wherigo - zábavná hra, kde se stáhne do zařízení podporující wherigo scénář, a ten podle souřadnic reaguje svým dějem. Dopředu nevíte co vás potká dokud nesplníte další část instrukcí.
Nerad bych tady zacházel do hlubších detailů, na ty si přijdete brzy sami. Základní podstata hledání kešek tady je. Až jednou ulovíte pár desítek kešek ve svém okolí, přidáte stovku poblíž, nějaký cestou někam, potom dojdete možná k myšlence jak super je mít ruční navigaci na 2 tužkové baterie :) co zvládnou 2 dobíjecí AA baterie (zpravidla 18 hodin) to s mobilem máte na 3 nabití. Díky tomu se dostanete k přemýšlení nad plánováním trasy aby kešek bylo hodně a cesta stála za to. Ale předtím musíte poznat zda to je to čemu se chcete věnovat.

Stojí to za to?
ANO STOJÍ :D

Kokršpanělovi

Žádné komentáře:

Okomentovat