neděle 26. července 2015

Prahou 5 v zeleni

Praha 5 se nachází na západní straně Prahy.Kdo pětku navštívil ví, že se zde nachází stará zástavba u Vltavy, sídliště panelových domů, obchodní centra a mnoho developerských projektů v části Stodůlek a Barrandova. A co se podívat na tuto část hlavního města trochu zeleněji? Zvu vás na krátkou prohlídku v oblasti Prahy 13


 Geocaching mě naučil plánovat. Lovit stylem přijedu někam, zapnu mobil a zmateně pobíhám po nejbližších pokladech mě jaksi neoslovilo. Pokud lovíme, lovíme série tak aby se nám dobře šlo, a trasa byla rozumně od někud někam...

Dnes jsme si ulovili 6 pokladů na cca 10 km dlouhé trase. Děti ke konci chvilku protestovaly proti vzdálenosti, ale nebylo zbytí a trasu ušly.

Prošlá TRASA
Kdo půjdete v našich stopách a je jedno jestli za účelem hledání pokladů a nebo jen tak, potom se projdete velmi klidnou částí Prahy 5. Navštívíte několik přírodních památek a určitě užijete pár chvilek pohody, které určitě neuškodí nikomu na zdraví. Trasu nelze projít v pantoflích, určitě to chce pevnou botu a nebo sandále. Kdo se rozhodne projít trasu včetně kočárku tak tuto možnost nevylučuji, ale ani nedoporučuji. Vhodnost kočárku upřesním dále u jednotlivých bodů trasy.

Motolský ordovik

Naše první kroky vedly na Motolský ordovik, který byl odhalen v 70. letech 19. století při budování buštěhradské železniční dráhy. V tomto místě se nachází rozhraní dvou ordovickych stupňů dobrotiv - beroun. Tato část je vcelku pohodlně přístupná i s kočárkem, jen je zapotřebí dbát opatrnosti při pohybu na okrajích skalního útvaru. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i vláček motoráček. My toto štěstí neměli na tomto místě, ale jinde na této trase jsme se dočkali.
Další cesta nás vedla za rušnou Bucharovu ulici. Zde všechny uklidním, pod ní se nachází krásný podchod a není nutné riskovat přebíháním čtyř proudové silnice, kde se jezdí nejméně 70km/h. Podchod vede do míst golfového hřiště, které je od cesty občas k nahlédnutí. Protože naše cesta vedla za hledáním pokladů, tak i golf má zde svojí krabičku a k ní i bohaté informace o tomto sportu. Cesta do těchto míst je i s kočárkem bez potíží. Tedy nebylo by to úplně snadné, ale my by jsme kočárek dovezli až sem. Jak jsem napsal o kousek výše, tak jsme stihli i vláček motoráček a to cestou od golfového hřiště zpět směrem k Vidouli.

Vidoule

Přírodní památka Vidoule se nachází mezi pražským Motolem a Novými Butovicemi. Průchod touto částí naší trasy zpestřilo obydlí bezdomovců. Polekalo nás to, ale nikdo si nás nevšímal a v poklidu jsme prošli za naším cílem. Zde doporučujeme zpozornět, pokud pojedete s kočárkem! Pokud jdete v našich stopách a lovíte kešky, nelze jinak než protlačit kočárek vysokou trávou a pak nějakým tím remízkem :) my by jsme to asi s X-Lander XA prubli, ale nedoporučuji. Pokud nejdete po keškách, dá se pohodlně dojít k místu na trase po asfaltové silnici, kde auto jistě nepotkáte.
Co lze vidět v těchto místech? Třeba bodláky :)
Mimo bodláků je zde i nádherný výhled na Prahu 13


A také jiné části Prahy, které jsem si ani nedovolil pojmenovat :)

Historický vodovod

Od přírodní památky Vidoule vedly naše kroky k technické zajímavosti: Hlavní rezervoár historického vodovodu, z něhož je vyvedeno vodovodní potrubí, které zásobovalo vodou Jinonický zámeček a přilehlé usedlosti. Cesta k této kešce a zajímavosti vedla velmi klidným okrajem obydlené části a cestou nás mile překvapil výběh s ovečkou a beránkem.
Určitě by v této části prahy nikdo nečekal ani koně, ale ty jsem jaksi nevyfotil, protože mě přišlo mnohem zajímavější sledovat jak se proměnily Walterovy letecké závody na skleník.


Po pokochání se koňmi a výhledem na Walltrovku se dostáváme k technické zajímavosti historického vodovou. Protože nechce odhalovat úplně vše z této trasy tak jen dáme informaci, že s kočárkem bez potíží a nalezena další, dnes již pátá keška :)
Další kroky již vedly k MHD Nové Butovice a cestu jsme si zpříjemnili odlovem šesté krabičky, která je věnovaná Sokol Jinonice. Samotné provedení krabičky nenadchne, ale cesta je to krásná a poklidná. Míjíme i jednu starou vodní pumpu, která by si zasloužila renovaci

a tím se pro dnešní den loučíme. Kdo půjde celou naší trasu, užije si příjemných 10 km, které vedou velkou částí v zeleni. Zeleň přímo v Praze, dostupná každému...


Kokršpanělovi

Žádné komentáře:

Okomentovat